Uppfödare

 

Nedanstående kennlar är medlemmar i SBFK och alla är godkända av Svenska Kennelklubben (SKK), vilket innebär att man som kennel förbinder sig att följa SKK:s grundregler, samt innehar tillstånd från berörda myndigheter att bedriva avel på djur (hund), samt inte har några anmärkningar på sig från SKK eller berörda myndigheter.

 

Om särskilda skäl föreligger kan uppfödaren, på begäran från SBFK, få insända skriftlig dokumentation som intygar SKK:s godkännande samt myndigheters beviljade tillstånd att bedriva avel på djur (hund).

Aspgläntans kennel

 

Magnus och Katarina Asp

Backgatan 2

579 31 Högsby

Tel. 0491-205 83

070-592 05 83

070-622 05 83

asp@hogsby.net 

Fallbackskogs kennel

Barbro och Hans Pettersson Genvägen 3
62265 Gotlands Tofta
Tel. 0498-265785
070-2724144 barbrope@telia.com
www.fallbackskogs.se

Fiskåfjällets kennel
Per-Erik Petterson och Yvonne Grankvist
Hagaholmsvägen 12
63239 Eskilstuna
Tel. 073-62 36 907 Per-Erik
       0768-555 225 Yvonne
ymg@hotmail.se 
pelleaelg@hotmail.com
www.fiskafjallets-kennel.webnode.se

Forsgrenens kennel

Christina Forsgren
Svedje 772
86035  SÖRÅKER
073-8448994

info@forsgrenens.se
www.forsgrenens.se

Grebbas kennel

Kurt Johansen
Box 127
790 90 Särna
Tel. 076-142 49 89
grebbas@live.se 

Hedarnas kennel

 

Thomas Holmström
682 93 Nordmarkshyttan
0590- 15713

070-5149590

076-3210367

zebban57@gmail.com
www.hedarnaskennel.se

Hjulbäckens kennel

 

Anders Eriksson

Hällan 259
820 76 Jättendal

070-5119894

www.anderse.se

anderse@hotmail.se

Hovriket's kennel

 

Magdalena Lindberg
Älmhult 6490
242 95 Hörby
0415-700 75
070-654 79 20


hovrikets88@gmail.com
www.hovrikets.se

Högmossens kennel

 

Mikael Karlsson

Rödmossa 319

744 93 Runhällen

0224-91263

070-2281457
micke@hogmossens.se

www.hogmossens.se

Ingdam's kennel

 

Ingrid Kleineidam
Sollstorp 2
590 76 Vreta Kloster
Tel. 013-392091
ingdams@telia.com
www.ingdams.dinstudio.se

Jaktfauveritens kennel

Peter Lundberg
Storhult
Sörgården 17

548 91 Hova
070-594 87 03
jaktfauveritenskennel@gmail.com 

 

Jägardrömmens kennel

 

Suzanne Östlund

Spånvägen 5

517 37 Bollebygd

0705-400227 

jagardrommen@hotmail.com

www.jagardrommen.dinstudio.se

Kennel Fatous Intensive
 
Minna-Lotta Kivinen
Svibyvägen 25
22100 Mariehamn
Åland, Finland
 tel + 358-50-5958008
milob@aland.net
www.fatous.ax
http://fatousintensive.blogspot.com/

Krypedalens kennel

Roger Edqvist
Kungsvägen 13
918 31 Sävar
090-422 23
070-560 94 40
krypedalens@outlook.com
www.krypedalens.com

Lantlollans kennel

Boel och Lars Johansson
Lilla Isåsen 441
696 93 Aspabruk
Tel. 0583-504 29
070-534 67 44

070-365 9803
lantlollans@telia.com
www.lantlollans.dinstudio.se

 

Mylord's kennel

Annelie Kling
Viås, Norregård 1
363 91 Braås
Tel. 0474-30755

070-6362894
kennel.mylords@netatonce.net 
www.kennelmylords.se

Nimrods kennel

 

Håkan & Sara Hemäng

Villa Västerby

590 45 Brokind

Tel: 070-9301030

info@hemang.se 

www.nimrodskennel.blogspot.com

Ryethill´s kennel

 

Anders & Lena Larsson
Rygatan 19
431 63 Mölndal
Tel. 031-270525 

0705-293195
ryethills@bredband.net

www.bassetfauve.com

Skogsmannens Kennel

Annika Skogsman
Gunnarskärsvägen 30
663 33 Skoghall
070-551 65 70
www.skogsmannens.se
annika.skogsman@gmail.com

Smedkullens kennel

 

Anna-Karin Karlsson
Vigge 474, JoeAners Gården
840 40 Svenstavik

070-258 59 77
smedkullenskennel@gmail.com
www.hem.passagen.se/smedkullen

Storylines kennel

 

Katarina och Staffan Ecklein
Plysvägen 10

302 25 Halmstad

tel:035-21 45 21
www.storylineskennel.se
k.ecklein@hotmail.com

Swingings Tails kennel

 

Susanna Jangeroth
Sjöhagen
590 32 Borensberg
Tel: 013-391156

070-394 10 36
swinging.tails@telia.com

Whistlewood's kennel

Elisabeth Strömberg
Ljungrydet
360 47 Värends Nöbbele
070-523 50 35
www.whistlewoods.se